Держава має намір отримати ширший доступ до інформації про рахунки громадян, зокрема до реквізитів банківських карток. Сюди входить ідентифікація номерів карток, їх власників, а також отримання інформації про операції, здійснені за допомогою цих карток.

Цей крок означає істотний перегляд концепції банківської таємниці.

У Національному банку України (НБУ) пояснили, що дані зміни необхідні для приведення у відповідність до положень Закону України "Про банки та банківську діяльність" та удосконалення порядку розкриття інформації, що становить банківську таємницю, Національному банку. Хоча остаточну версію змін ще не визначено, НБУ продовжує приймати пропозиції щодо внесення змін.

"Ці зміни пов'язані з необхідністю приведення правил зберігання, захисту, використання та розкриття банківської таємниці у відповідність до положень статті 62, 62.2 Закону України "Про банки та банківську діяльність" та вдосконалення порядку розкриття інформації, що становить банківську таємницю, Національному банку України", - пояснили у НБУ.

Нацбанк: скрін із мережі
Нацбанк: скрін із мережі

Економіст Олег Пендин розповів про наслідки доступу держави до номерів банківських карток. Він зазначив, що наявність номера банківської картки дозволяє владі відстежувати грошові перекази та ідентифікувати осіб, які займаються комерційною діяльністю, потенційно піддаючи їх податковим зобов'язанням.

"Маючи номер банківської картки, це дозволяє ідентифікувати перекази коштів. Тобто за номером картки можна відстежити, хто і скільки отримав грошей. Номер банківської картки дасть можливість податковим службам як мінімум ідентифікувати, чи є у вас комерційна діяльність, що вимагатиме сплати податків", – каже Олег Пензін.

Наприклад, особи, які отримують дохід від здачі квартир в оренду та отримують платежі за банківськими картками, можуть потрапити під податкову перевірку.

"Наприклад, якщо людина здає квартиру в оренду, то цей дохід підлягає оподаткуванню. Як відомо, у багатьох випадках гроші за оренду перераховуються на банківську картку", - каже Олег Пензін.

По суті очікується, що цей крок ускладнить ведення комерційної діяльності без дотримання податкового законодавства.

Нагадаємо, пенсій з 1 квітня не буде: яких українців позбавлять основних виплат

Раніше «Українці» писали, перекази з картки на карту під тотальним контролем: за які суми заблокують рахунок та як не потрапити "під приціл"

Як повідомляли «Українці», ці 2 копійки коштують десятки тисяч: із цією монетою можна добре розбагатіти