Але більш швидкому уповільненню інфляції в наступному році може перешкодити вище, ніж очікувалося раніше, зростання ціни на енергоносії в найближчі кілька кварталів, споживчий попит і витрати на оплату праці.

Про це говориться у новому звіті Національного банку з інфляції.

При цьому регулятор зберіг прогноз інфляції на рівні 9,6% в грудні 2021 року. У Нацбанку відзначають, що у вересні-жовтні цього року Україна пройшла інфляційний пік, тому в наступні місяці темпи зростання почнуть сповільнюється, хоч і менш значніше, ніж прогнозувалося раніше.

У звіті Нацбанку сказано, що інфляція буде сповільнюватися через зменшення впливу ефектів низької бази порівняння, збереження сприятливої ситуації на валютному ринку і високого врожаю сільськогосподарських культур. Крім того, експерти вважають, що зростання споживчих цін також буде стримуватися дією попередніх кроків НБУ щодо посилення монетарної політики.

супермаркет, магазин, соняшникова олія
супермаркет, магазин, соняшникова олія

"Враховуючи розтягнуті в часі ефекти проінфляційних факторів, уповільнення інфляції до мети 5% зажадає від НБУ більш жорстких монетарних умов протягом 2022-2023 років, ніж передбачалося в липневому прогнозі", – резюмували в НБУ.

У НБУ зазначили, що енергетична криза також вплине на вартість продуктів. На думку експертів, зростання вартості газу позначиться також на інших енергоресурсах, у тому числі електроенергії для непобутових споживачів. Це в свою чергу призведе до підвищення собівартості багатьох товарів, зокрема, масла, цукру, молочних продуктів.

Нацбанк також пояснив, що основним чинником зростання цін на продукти в ІІІ кварталі стала стагнація в тваринництві, в тому числі через дорогі корми, а також тиск з боку подорожчання продуктів харчування на світовому ринку.