Кожна 10 упаковка медичних препаратів в Україні є фальсифікатом. Щоб виправити проблему, з жовтня 2022 року може почати працювати система 2D кодування – виробники будуть зобов'язані маркувати упаковку ліків унікальним QR-кодом з інформацією про продукт.

Паралельно з цим, перед відправкою партії ліків в торговельну мережу, ця інформація будуть передаватися в електронну базу даних. Звіривши дані QR-коду та електронної бази даних, споживач зможе точно дізнатися, чи є препарат справжнім або ж підробленим.

Про це нововведення на своїй сторінці у Facebook розповів голова парламентського комітету з питань здоров'я нації, медичної допомоги та медичного страхування Михайло Радуцький. Впровадження 2D кодування для рецептурних лікарських препаратів з 1 жовтня 2022 року пропонується проектом постанови КМУ, опублікованій для громадського обговорення.

Ліки. Фото: скріншот відео.
Ліки. Фото: скріншот відео.

Радуцький додав, що за QR-кодом можна буде перевірити назву, фармацевтичну форму, тип упаковки, серійний номер, термін придатності та дані про виробника ліків. Крім цього, виробник повинен буде розміщувати на упаковці "ідентифікатор несанкціонованого відкриття", який дозволить встановити, чи відкривали раніше упаковку ліки.

До запуску системи МОЗ також має розробити електронну систему "E-stock", через яку вестиметься моніторинг обігу ліків.

Така система дозволяє "практично повністю виключити можливість фальсифікації медпрепаратів", впевнений Радукцій. Він вказує, що в США вона працює з 2015 року, а в Європі з 2019-го, але в Україні її впровадження постійно відкладали через "технічну неготовність значної частини українських виробників, тому що обладнання для маркування [QR-кодів] коштує досить дорого".

Для впровадження Ініціативи комітет ВР з охорони здоров'я, повідомив Радуцький, зараз готує до другого читання законопроект" про лікарські засоби", який також має Положення про систему 2D кодування і повинен врегулювати її застосування на рівні законодавства.