Є причина, чому так багато тварин проходять через нісенітницю статевого розмноження: коли два генотипи стають одним, це приносить з собою довгоочікуваний імпульс генетичної мінливості.

Про це пише портал Iflscience.

Такі варіації можуть мати вирішальне значення для виживання виду, дозволяючи їм долати зміни краще, ніж популяція, обмежена дуже невеликим генетичним простором для маневру.

З цієї причини вважалося, що види, які розмножуються безстатевим шляхом, були приречені на тупикову долю, але нове дослідження виявило жука, який виживає без старань мільйони років.

Дослідження, опубліковане в журналі PNAS, зосереджено на виді кліщів-жуків Oppiella nova. Вони зібрали зразки з різних популяцій, а також деяких представників близькоспорідненого виду Oppiella subpectinata. Те, що розділяє дві групи кліщів-жуків, полягає в тому, що O. nova, як передбачається, розмножується безстатевим шляхом, тоді як O. subpectinata, як відомо, розмножується інакше.

Потім вони секвенували свої геноми в пошуках так званого ефекту Мезельсона, свідчень існування виду, який розмножується виключно безстатевим шляхом. Якщо це буде знайдено, це доведе, що O. nova-вид Жукового кліща, повністю складається з самок – дійсно вижив протягом мільйонів років без необхідності в статевому розмноженні.

Для його виявлення необхідно проаналізувати генетичний код на предмет доказів тривалої асексуальної генетичної рекомбінації. Результатом є дві копії генома в межах однієї людини, які незалежно накопичили мутації. Це призводить до того, що з часом вони стають все більш розрізненими, і в кінцевому підсумку розвиваються незалежно один від одного.

"Це може здатися простим", – заявила професор Таня Швандер з Департаменту екології та еволюції Лозаннського університету. "Але на практиці ефект Мезельсона ніколи не був переконливо продемонстрований на тваринах-до цих пір".

Звичайно, ефект Мезельсона був присутній у O. nova, а не у O. subpectinata. Дослідники кажуть, що це перший раз, коли ефект був продемонстрований на тварині, і що це доводить, що O. nova, яка отримала прізвисько "стародавні асексуальні скандали" дійсно вижила без потреби в сексі.

"Наші результати ясно показують, що O. nova розмножується виключно безстатевим шляхом", – сказав д-р Йенс Баст, керівник молодшої дослідницької групи Еммі Нетер в Інституті зоології Кельнського університету. "Коли справа доходить до розуміння того, як еволюція працює без сексу, ці жуки-кліщі можуть піднести сюрприз".