У 2021 році Україна різко наростила експорт овочів борщового набору і картоплі в Білорусь.

Про це повідомили аналітики EastFruit.

При цьому поставки моркви за перші 6 місяців 2021 року з України В Білорусь зросли в 50 разів, майже до 8000 тонн, товарної картоплі — в 3 рази, до 5000 тонн, цибулі в 2,7 рази, до 2400 тонн, буряка столового в 6 разів, до 1900 тонн.

Звернувшись до торгових джерел, видання отримало підтвердження того, що частина продукції дійсно поставлялася в Росію під виглядом продукції з Білорусі.

Зазначено, що ціни на моркву в РФ, згідно моніторингу оптових цін EastFruit, досягали в кінці червня — початку липня $0,9. У Білорусі ціни були в 2,5 рази нижче, а в Україні і зовсім становили близько $0,25, тобто майже в чотири рази нижче, ніж в Росії.

"Така різниця в цінах не сильно стимулювала поставляти українську моркву в Білорусь, але робила такі поставки через Білорусь В Росію вельми вигідними. Саме в цей період Україна експортувала більшу частину з 8000 тонн моркви в Білорусь. А ось Білорусь поставила в Росію 52 тисячі тонн моркви. Відповідно, очевидно, що морква з України могла поставлятися і поставлялася в Росію через Білорусь", - йдеться в повідомленні.

При цьому наголошується, що Україна не експортувала тоді більше моркви, оскільки контроль за реекспортом продукції в Білорусі був сильно посилений і багато хто вирішив не ризикувати.

За даними аналітиків, аналогічні цінові розриви були в цінах по столовому буряку, експорт якого з України В Білорусь теж виріс в рази. І тут теж розрив в обсягах експорту з України В Білорусь і з Білорусі в Росію показує, що частина українського санкційного буряка, найімовірніше, опинилася на полицях супермаркетів РФ.

Відомо, що по картоплі цінові розриви були набагато нижче — в межах вартості транспортування. При цьому до середини квітня 2021 року ціни на картоплю в Білорусі були навіть нижчими, ніж в Україні.

"Очевидно, Білорусь експортувала картоплю в Росію до середини квітня, а потім, коли ціни на картоплю всередині країни різко зросли, сама стала закуповувати картоплю в Україні. Саме в червні 2021 року Україна і експортувала основні обсяги картоплі на ринок Білорусі", – підкреслили аналітики.

Також наголошується, що зараз Білорусь продовжує імпорт картоплі з України, тому що, незважаючи на очікування зростання виробництва, погодні умови в країні були несприятливими, і ціни на картоплю залишаються високими навіть під час збирання врожаю. Причому по сьогоднішній день оптові ціни на картоплю вже нового врожаю в Україні значно нижче, ніж в Росії та Білорусі.

У той же час по цибулі ріпчастій, як запевнили в EastFruit, реекспорту української продукції в Росію через Білорусь точно не було, адже ціни на цей вид овочів в Білорусі в першому півріччі 2021 року були вище, ніж в Росії. Тому тут був чистий експорт з України до Білорусі.

"Таким чином, можна резюмувати, що Україна за перше півріччя поточного року заробила $6,7 млн на поставках овочів борщового набору в Білорусь, але частину цих грошей сплатила Росія", — підсумували експерти.