У Цяотоу археологи знайшли горщики, які були поховані в Кургані разом з людьми. Кераміка датується епохою неоліту – дев'ять тисяч років тому.

Усередині судин вчені виявили сліди пива. За їхніми словами, знахідка – найдавніше свідчення його вживання в Китаї, пише New Atlas.

Вчені знайшли в горщиках фітоліти рисового лушпиння, гранули крохмалю і фрагменти цвілі і дріжджів, які ферментують пиво. У зразках ґрунту їх не було.

Археологічні розкопки в провінції Цяотоу
Археологічні розкопки в провінції Цяотоу

Це означає, що судини цілеспрямовано використовували для зберігання пива. Воно не було схоже на сучасне. Швидше за все, древній алкоголь — злегка зброджений солодкий напій мутного кольору.

"Ми не знаємо, як люди робили пиво дев'ять тисяч років тому, адже ферментація може відбуватися і природним шляхом. Наприклад, могли залишитися зерна рису, які з часом вкрилися цвіллю. Люди могли помітити, що з часом такі зерна стають солодшими і міцнішими. Ймовірно, люди не знали біохімію, а просто спостерігали процес ферментації і відтворювали його методом проб і помилок", — заявив співавтор дослідження Цзяцзін Ванг.

Археологічні розкопки в провінції Цяотоу
Археологічні розкопки в провінції Цяотоу

Приготувати пиво було важко, тому навряд чи стародавні люди розслаблялися з його допомогою після роботи. Швидше за все, напій вживали в особливих випадках. Археологи вважають, що розпивання протопіва було частиною похоронного ритуалу — кераміку знайшли поруч з людськими останками далеко від житлових будівель.