Якщо до весни Верховна Рада схвалить новий законопроект, який передбачає посилення мобілізаційних заходів, масова мобілізація в Україні розпочнеться саме навесні.

Урядовий проект закону про мобілізацію, у формі, в якій його вдруге внесли до парламенту, "не вирішить тих проблем, які існують", вважає ветеран війни України проти РФ, колишній командир роти батальйону "Айдар" Євген Дикий. За його словами, залишається питання, чи почне цей закон потім діяти.

"...І навіть якщо нам вдасться зараз цей законопроект удосконалити, і до весни за нього проголосують, то також треба розуміти, що в такому разі навесні лише розгорнеться достатньо масова мобілізація...", - зазначив експерт.

Мобілізація: скрін з відео
Мобілізація: скрін з відео

На думку Дикого, навесні для української сторони відкриється "вікно можливостей". "...але дай Боже, щоб ми були готові на літо. Тобто знову повториться історія 2023 року, коли наступ було заплановано на весну, а почалося 6 червня. Але тоді обмежували не люди, а саме залізо, яке занадто повільно їхало від союзників. Цього разу навпаки, залізо вже є. А от наберемо чи ми вчасно людей?...", - додав колишній командир.

Українські військові наприкінці 2023 року попросили додатково мобілізувати до 500 тисяч громадян. Кабмін потім подав у Раду законопроект про мобілізацію, але в ньому знайшли багато "прорахунків", і сам уряд цей документ відкликав.

30 січня 2024 року Кабмін передав у Раду оновлену версію проекту закону. У документі, зокрема, пропонується знизити мобілізаційний вік з 27 до 25 років. Крім того, передбачено покарання для ухилянтів, включаючи обмеження права на керування транспортом, накладення арешту на цінності та кошти та тимчасове обмеження права на виїзд за межі Батьківщини.