Це може бути, і відмова від прийняття спадщини, і усунення спадкоємців від їх права на нього. При цьому майно може перейти у власність територіальної громади як відумерлу спадщину. Про це інформує Мін'юст у Telegram-каналі.

Вважається відумерлою спадщина, визнана на підставі встановлення судом існування (чи неіснування) кількох юридичних фактів (крім самого факту смерті спадкодавця, такими фактами можуть бути: відсутність спадкоємців за заповітом і законом, усунення спадкоємців від спадщини тощо) і виконання відповідним органом місцевого самоврядування необхідних процедурних (процесуальних) дій, спрямованих на набуття територіальною громадою прав і обов'язків померлої особи.

Так, якщо власник земельної ділянки помирає, а спадкоємця немає, у встановлений законом строк така земельна ділянка має перейти у власність територіальної громади. Однак такий перехід відбувається не автоматично. Представницькому органу територіальної громади (місцевій раді) необхідно здійснити низку дій та отримати відповідне рішення суду. Заява про визнання спадщини відумерлою подається після закінчення одного року з часу відкриття спадщини.

У разі, коли спадкодавець помер, а спадкоємці протягом шести місяців не звернулися ні до місцевої ради, ні до відповідного нотаріуса із заявами про спадкування майна, орган місцевого самоврядування повинен:

  • вжити необхідних заходів щодо збереження майна померлого (якщо це населений пункт, де немає нотаріуса – обов'язок з охорони спадкового майна покладається на орган місцевого самоврядування);
  • по закінченню річного строку з дня відкриття спадщини (дня смерті особи) звернутися із заявою до місцевого суду про визнання спадщини відумерлою;
  • отримати рішення суду про визнання спадщини відумерлою та перехід права власності на майно територіальної громади та в установленому порядку ці права зареєструвати.

Тільки після проходження цієї процедури майно, в тому числі земельна ділянка переходить у власність територіальної громади.