В Україні з 21 жовтня українці не зможуть користуватися ж/д транспортом для міжрегіональних перевезень без Covid-сертифіката або ПЛР-тесту/експрес-тесту.

Однак таке нововведення суперечить основному закону України – Конституції. Про це розповів експерт з конституційного права з Центру політичних реформ Олександр Марусяк, передає UBR.ua.

Крім обмежень на залізничний транспорт, Кабмін прийняв рішення ввести масові перевірки закладів громадського харчування, транспорту, ринків та інших місць скупчення людей. Поліцейські перевірятимуть наявність в українців covid-сертифікатів. Більш того, пасажирів без таких документів можуть висадити з поїзда прямо перед відправкою.

За словами Марусяка, такі перевірки явно суперечать статті Конституції №33, в якій громадянам гарантується свобода переміщення. Рішення уряду – одне, а буква закону – інше, підкреслює експерт.

маршрутки в Україні
маршрутки в Україні

"Це – дитячий садок. У ст. 33 говориться, що обмеження свободи переміщення можливе тільки в разі обмежень, встановлених законом. Якщо влада хоче, щоб сертифікати мали законну силу, то нехай приймають відповідні закони. У нас і з карантином та ж проблема", – сказав Марусяк.

При цьому в ст. 64 Конституції говориться, що деякі обмеження прав і свобод громадян можуть вводити тільки в умовах військового або надзвичайного стану. Жодне в Україні не ввели.

Нагадуємо, що з 18 жовтня на території Донецької, Дніпропетровської, Запорізької та Одеської областей встановлено червоний рівень епідеміологічної небезпеки. Але covid-обмеження не будуть діяти в тих випадках, якщо 100% співробітників і відвідувачів закладів (заходів) будуть повністю імунізовані, а також мати зелений covid-сертифікат.