Скачки цін на газ в Європі призводять до подорожчання цілого ряду продуктів і товарів. З цієї ж причини ціни на хліб в Україні підскочать на 10-25%.

Про такий прогноз розповів президент Всеукраїнської асоціації пекарів (ВАП) Юрій Дученко, передає інформаційне агентство "Інтерфакс-Україна".

Він пояснив, що за рік природний газ подорожчав у 7 разів, а разом з подорожчанням електрики, це призвело до збільшення частки енергоресурсів у собівартості хлібобулочних виробів втричі — з 5-7% до 15-20%

При цьому в період більш помірних цін на енергоносії їх частка становила 5-7%. За даними Асоціації, 90% українських хлібопекарських підприємств використовують газ для виробництва хліба і хлібобулочних виробів. Тому галузь дуже залежна від цін на енергоресурси.

Хліб
Хліб

Повідомляється, що станом на 1 жовтня середні ціни на хліб пшенично-житній (0,7 кг) становили 16,44-19,67 грн. Пшенично-житній заварний хліб (0,7 кг) коштував 18,9-24,36 грн, хліб пшеничний з борошна вищого ґатунку (0,6 кг) – 15,3-18,5 грн, першого ґатунку (0,65 кг) – 11,7-14,6 грн, батон (0,5 кг) – 14,8-18,9 грн.

Звичайно, є й інші причини зростання цін на хліб. Зокрема, до них відноситься подорожчання цукру і рослинної олії вдвічі. Крім того, зростають ціни на сировину. Пшениця за рік подорожчала на 27-29%. Також на підняття цін впливають загальні інфляційні фактори.

"Мова йде не тільки про подорожчання електроенергії, а й про подорожчання вдвічі цукру і масла, які є невід'ємною складовою хлібного виробництва. Причому це подорожчання стало наслідком не тільки підвищення світових цін, а й можливої монопольної змови постачальників", — розповів Дученко.

Стало відомо, що крім зростання цін на енергоносії та сировину, до подорожчання хліба призвело зниження пропозиції на ринку. Йдеться про скорочення виробництва хліба. За даними Держстату, за 8 місяців показник впав на 3,5% порівняно з січнем-серпнем 2020 року - до 507,8 тис.тонн.