Дослідники відзначають, що українські заробітчани складають основну частину робочої сили в сусідній Польщі.

Про це повідомляють в аналітичному центрі компанії з міжнародного працевлаштування Gremi Personal.

"Пандемія призвела до того, що на сільськогосподарські роботи в Польщу стало приїжджати все менше сезонних працівників через необхідність проходити карантин і проблеми з перетином кордону. А ті, хто приїжджає, влаштовуються на роботу в інших більш високооплачуваних секторах економіки або їдуть на заробітки в Чехію, Угорщину, Словаччину або Німеччину. Фермери стверджують, ставки для працівників вже настільки високі, що збір врожаю не має економічного сенсу. Якщо буде затримка, яблука доведеться відправляти на переробні заводи за безцінь", – зазначають дослідники.

Також дефіцит кадрів не дозволяє вийти на допандемічний рівень сфері обслуговування і гостинності (готелі, ресторани і кафе). За даними Головного управління статистики Польщі, наприкінці минулого року в цій сфері було зайнято близько 230 - 240 тис.осіб, а це означає, що зайнятість в 2020 році знизилася приблизно на п'яту частину.

заробітчани
заробітчани

"Цей рік-шанс для багатьох галузей повернутися до результатів, досягнутих до пандемії. Особливо це видно по 4 кварталу, який характеризується найвищим рівнем промислового виробництва. Пандемія дала можливість польським підприємцям затримати робітників з України більш, ніж на 3 місяці. Однак ослаблення обмежень призводить до їх подальшої міграції в більш багаті європейські країни", – стверджує генеральний директор Gremi Personal Томаш Богдевич.

Брак трудових мігрантів зростає, незважаючи на їх збільшується приплив. За даними Фонду соціального страхування, на даний момент 513 тис. іноземців мають дозволи на більш тривале перебування в Польщі. Це на 10 тис.осіб більше, ніж місяці тому і в основному завдяки українцям (287 тис. осіб). З червня кількість іноземців у Польщі збільшувалася більш, ніж на третину. Однак кількість працівників вдвічі менша, ніж до пандемії, про що свідчить дослідження Гданського політехнічного університету.