Українські аграрії в поточному році зберуть хороший урожай буряка, і це могло б вплинути на зниження цін на цукор. Але через значне зростання цін на газ, продукт дорожчатиме.

Експерти НАСУ "Укрцукор" розповіли в коментарі для Delo.ua, що вартість газу – це до 80% витрат у собівартості виробництва цукру, хоча ще минулого року в собівартість товару закладали 40% від витрат на газ.

Зазначається, що станом на кінець вересня цукрові заводи переробили 746,9 тис.тонн цукрових буряків і випустили понад 90,6 тис. тонн готового продукту. Більш того, в поточному році сільгоспвиробники отримують хорошу врожайність цукрових буряків. Саме тому ціна на цукор вже не тільки стабілізувалася, але і знизилася – мінімум на 10% в порівнянні з серпневою вартістю.

цукор
цукор

За даними "Укрцукор", прогнозується, що в поточному році врожайність цукрових буряків складе 480 центнерів з гектара, тоді як в минулому році — 470-475 центнерів з гектара. Крім того, кількість заводів з виробництва цукру збільшилася з 15 од.у 2020-му до 20 ОД. у поточному році.

Звичайно, всі зазначені фактори повинні привести до падіння цін на цукор, але ситуація із зростанням вартості газу дає підстави вважати, що продукт буде тільки дорожчати.

"Зараз складно робити прогнози, якою буде ціна на цукор в Україні в кінці року, так як вартість газу вже зросла в рази. Якщо минулого року ціна на газ становила 7-8 гривень, то цього року за куб платять вже 28 гривень", – зазначив експерт "Укрцукор" Назар Михайловін.

Зазначається, що висока врожайність цукрових буряків може призвести до збільшення експорту. Хоча і тут багато нюансів. Справа в тому, що під час і після коронакризису Україна втратила ринок Узбекистан і Азербайджан через складнощі з логістикою.

Михайловін вважає, що для вирішення питань з експортом, влада повинна запустити дотації на вивезення цукру.