Конституція України гарантує право на соціальний захист. Чи поширються соціальні виплати на громадян України, які виїхали за кордон? Чи мають українці, які офіційно працюють чи мають постійне місце проживання в іншій державі, право на пенсії, соціальні виплати, компенсації, субсидії тощо?

Українці можуть виїхати за кордон на постійне місце проживання і при цьому зберегти за собою право на пенсійні виплати в Україні, які гарантує закон «про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та регулює постанова Пенсійного фонду №4-5.

Залежно від країни проживання для нарахування та виплати пенсій застосовується територіальний або пропорційний принцип. Відповідно до угод України з Білоруссю, Вірменією, Росією, Казахстаном, Киргизстаном, Таджикистаном, Туркменістаном, Узбекистаном, Угорщиною, Молдовою, Грузією, Азербайджаном, Монголією та Румунією, українцям, які проживають в перерахованих державах, пенсійні виплати здійснює країна проживання.

пенсії, виплати, люди похилого віку
пенсії, виплати, люди похилого віку

Пенсії нараховують з урахуванням суми страхового стажу, який було отримано в обох країнах

Якщо Україна переїхала до Болгарії, Естонії, Латвії, Литви, Іспанії, Чехії, Словаччини, Португалії або Польщі, застосовується пропорційний принцип пенсійного забезпечення. Пенсію зобов'язуються виплачувати образві держави, пропорційно страховому стажу, відпрацьованому на території шкірної з них окремо.

Раніше законодавством України передбачалося припинення виплати пенсій у разі виїзду українця на ПМП до іншої країни. Положення втратило чинність ще у 2009 році, але у Пенсійному фонді досі припиняють виплати пенсіонерам, які виїжджають за кордон. Такі дії є протиправними та порушують права пенсіонерів, за відновленням яких потрібно звертатися до суду.

Субсидії

Натомість, виплата субсидій українцям, що виїжджають за кордон, законно припиняється. Такі положення є справедливими, оскільки такі особи протягом тривалого часу не сплачують жодних податків та просто користуються соціальною підтримкою за рахунок податків інших громадян, що офіційно проживають в Україні.

Саме тому, якщо упродовж 60 діб хтось із членів сім'ї, яка подає заяву на отримання субсидії, не сплачує єдиного соціального внеску (за умови, що він не офомлений офіційно як безробітний), право на житлову субсидію втрачається. Більше того, відповідно до нової постанови, схваленої Урядом, умови для одержання субсидій стали ще більш суворими, оскільки кожна поїздка за кордон залежно від її мети перевіряється під час прийняття рішення про виплату або відмову у виплаті субсидії.

Соціальні виплати малозабезпеченим сім'ям

Сім'ї, які з поважних причин, або ж незалежних від її членів причин, мають недостатні доходи для забезпечення нормального рівня життя, мають право на соціальну допомогу лише у випадку, які постійно проживають на території України. Натомість для громадян, працевлаштованих за кордоном, вказана допомога скасовується.

Інші соціальні виплати

Ситуація із компенсаційними виплатами, насамперед у зв'язку з доглядом за інвалідами І групи або людьми, старшими 80 років, така ж, як і у випадку допомоги малозабезпеченим сім'ям. У даному випадку таке припинення є справедливим, так як громадяни, що фактично догляду не здійснюють, тобто не виконують основної вимоги, не можуть мати законного права на соціальну допомогу в Україні. Органи соціального захисту відповідальні за проведення постійного моніторингу міграції за кордон одержувачів соціальних виплат в Україні.

Так, з метою перевірки таких одержувачів, органи часто вдаються до:

  • подачі запитів до державної прикордонної служби;
  • здійснення обстеження стосовно факту здійснення нагляду;
  • з'ясування інформації про неофіційні працевлаштування за кордоном тощо.