Станом на середину вересня поточного року середня оптова ціна кавунів в Україні склала всього 1 грн за кг, підвищившись за тиждень з 0,8 грн.

Такий ціновий діапазон в два рази поступається вартості продукції за той же період 2019 і 2020 років. У підсумку частина продукції залишається на полях, повідомляє EastFruit.

Така ситуація на ринку характеризується мінімальними цінами за останні чотири сезони на тлі досить великого врожаю.

У той же час фермери в Херсонській області скаржаться, що не можуть реалізувати кавуни в опті навіть за 0,3-0,5 грн/кг, що вдвічі нижче собівартості їх виробництва. Продукція на полях вже починає перезрівати, а продавців на місцевих оптових ринках набагато більше, ніж покупців.

кавун
кавун

Наприклад, один з виробників вказує, що засіяв під кавун 6 га, а зміг продати продукцію тільки з 3,5 га.решту врожаю фермер був готовий віддати безкоштовно, але ніхто не захотів її самостійно вивозити. Швидше за все, виробнику доведеться в ході осінньої обробки задискувати поле разом з рештою урожаю.

Одночасно великі фермерські господарства відзначають, що змогли реалізувати урожай, тому що мали заздалегідь укладені контракти на поставки в торгові мережі.

Як зазначила консультант Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (ФАО) Катерина Звєрєва, малим і середнім виробникам кавунів варто працювати за такою ж схемою. Для цього потрібно об'єднаються, щоб формувати товарні партії продукції.

Нагадаємо, станом на середину вересня в Україні вже повністю зібрано чотири основні культури: пшениця, ячмінь, ріпак і горох. По двох культурах українські аграрії попередньо зібрали історичний максимум: пшениці - 32,9 млн т (+22% порівняно з минулим роком), ячменю – 10,1 млн т (+27%).