В Україні на даний момент перебуває приблизно 11,1 мільйонів чоловіків, які теоретично включаються до списку осіб, які підлягають мобілізації. Однак близько 950 тисяч з них опинилися у тіньовому секторі, інформація про яких відома лише за податковим номером.

Ці громадяни офіційно не працевлаштовані, не сплачують податки і не входять до числа призовників армії.

Варто відзначити, що понад мільйон чоловік на січень 2024 року вже військовозобов'язані та служать у різних військових структурах Сил оборони України, що становить приблизно 11% від загальної кількості військовозобов'язаних.

Також близько 3 мільйонів чоловік залишилися на територіях, окупованих з 2014 року, включаючи Крим, Луганську та Донецьку області. Окрема категорія – близько мільйона громадян, які перебувають за кордоном, і не менше 1,5 мільйона осіб із статусом інваліда.

Отже, реальною мобілізації підлягають лише дві категорії чоловіків, що становить приблизно 4,5 мільйони українців. Перша група включає приблизно 2,8 мільйона офіційно працевлаштованих чоловіків та майже 600 тисяч активних підприємців. Друга – це чоловіки, які опинилися у тіньовому секторі, їхні чисельність становить приблизно 950 тисяч осіб.

Заступник голови Офісу Президента України Ростислав Шурма заявив, що для забезпечення тилових служб на кожного мобілізованого осьмох до п'яти осіб повинні працювати у тилу. З цього випливає необхідність звільнити від мобілізації до 2 мільйонів громадян, щоб мобілізувати 500 тисяч.