В судовому засіданні Луцька міськрайонного суду суддя Віталій Ковтуненко виступив проти запиту Волиньоблгазу про стягнення боргу за розподіл газу. Незважаючи на те, що суд не визнав законність вимоги про оплату, офіційно плата вважається легітимною згідно з вердиктом НКРЕКП.

За інформацією, опублікованою Газправдою, рішення суду ґрунтувалося на відсутності державної реєстрації рішень Національної комісії, що регулює ринки енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), у Міністерстві юстиції України. Це ставить під питання їх дійсність та, відповідно, не дає підстав вважати тариф обов'язковим для споживача без його згоди.

Ця новина сприйнята деякими як ознака нелегітимності платежів за розподіл газу та їх майбутнє скасування. Проте, це перебільшення. З одного боку, справа буде переглядатися в апеляційному порядку. З іншого боку, НКРЕКП відкинула звинувачення у нелегітимності своїх рішень.

Платіжка. Фото: скріншот відео.
Платіжка. Фото: скріншот відео.

На запит ГазПравди регулятор пояснив, що його рішення не підлягають обов'язковій реєстрації у Мін'юсті, як це передбачено Законом про НКРЕКП. Відповідно до Конституції, нормативні акти центральних виконавчих органів мають реєструватися відповідно до встановленого законодавством порядку.

До того ж, Конституційний Суд України не оголошував неконституційними положення Закону про НКРЕКП, що касаються державної реєстрації рішень регулятора. Конституційний Суд відповідає за тлумачення Конституції та перевірку відповідності законів Конституції.

Таким чином, НКРЕКП підкреслює, що всі його рішення, які встановлюють діючі тарифи на розподіл газу, залишаються в силі. Поки що не існує жодного судового вердикту, що скасував би тарифи, встановлені НКРЕКП.

Враховуючи це, рано вважати ситуацію у Волинській області прецедентом, який скасовує плату за розподіл природного газу. Нагадуємо, що рішення Луцького міськрайонного суду щодо відмови АТ "Волиньгаз" у позові про стягнення заборгованості за розподіл газу оскаржується в апеляційному порядку.