Сім'ю Урбанських на Одещині порівнюють з італійським мафіозним кланом. У ЗМІ їх відкрито називають "офшорні "Корлеоні". Хто вони – Ігор Урбанський та його сини Анатолій та Олександр Урбанські? Де і на чому вони заробили багатомільйонний статки і брудну славу вернув?

Брудний капітал

На початку лихих 90-х Ігор Урбанський, син великого функціонера КДБ із Грузії, зробив собі стан на придбання судів одеських пароплавств. Спочатку він зареєстрував на острові Мен компанію «Kaalbye Ltd». А трохи згодом, на Кіпрі, офшорну дочірню компанію «Каалбай шипінг (Сайпрус) Лтд». Розвал СРСР та провалена приватизація радянських активів, створила чудові можливості для Урбанського. Він був одним із тих, хто знав, як використати ситуацію, що склалася. Тоді приватизовані активи в терміновому порядку виводилися на західні та східні світові ринки.

Одеса була ідеальним стартапом. Більшість торгових кораблів колишньої радянської республіки, а також концентрація нафти та газопроводів створили умови для підприємливих та хитрих людей. Це були бізнесмени і злочинні синдикати, які часто працювали пліч-о-пліч. Їхньою метою було захоплення максимального відсотка економіки нової країни. Слабкий уряд, величезні запаси радянської зброї та закордонний попит також означали перетворення Одеси на один із основних центрів міжнародного збройового експорту до початку 2000-х.

Вперше прізвище Урбанського стало відомим для широких мас саме 2000-го. У той рік Іраку та Китаю було продано українські крилаті ракети. ЗМІ повідомляли, що сталася ця резонансна подія за участю Kaalbye Урбанського і не без участі корумпованих чиновників.

Політичні ігри

Величезний капітал, накопичений Урбанським на збройових та паливних схемах, зробив його великою людиною в українській політиці. З вересня по листопад 2006 року – перший заступник міністра транспорту та зв'язку України Миколи Рудьковського. З 14 листопада 2006 року – народний депутат Верховної Ради України V скликання від Соціалістичної партії України. З цього часу — перший заступник голови комітету з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки Верховної Ради України. У грудні 2007 року був призначений на посаду заступника міністра транспорту та зв'язку України Йосипа Вінського.

Завдяки набраній політичній вазі Ігорю Урбанському вдавалося «гасити» скандали, в яких він неодноразово виявлявся.

Корупційні зв'язки

У 2008 відбулося захоплення піратами Сомалі судна "Фаїна" з українським екіпажем, вантажем танків і стрілецької зброї на борту. Журналісти розкопали, що кінцевим власником судна був саме Ігор Урбанський, на той момент заступник міністра транспорту. Урбанський цю інформацію природно спростовував і навіть позивався до журналістів. Пізніше Генеральна прокуратура на доручення президента України провела розслідування історії з танкером, який перевозив зброю. І підтвердила, що організатором скандалу зброї був ніхто інший як Ігор Урбанський. Але справа завдяки повальній корупції вдалося "зам'яти".

Дивні збіги

Усі бізнес-партнери Урбанського-старшого не померли природною смертю. Екс-глава «Укрспецекспорту» Валерій Малєєв загинув в автокатастрофі у березні 2002-го. Через два роки у такий же спосіб розпрощався з життям громадянин Австралії іранського походження Хайдер Сарфраз – бізнес-партнер Урбанського. Приблизно тоді загинув українець Сергій Петров, який переховувався від слідства у справі про постачання ракет, вибухнувши у власній машині в одній з африканських країн. Минуло два роки, і громадянин Росії Олег Орлов був поміщений у психіатричну лікарню до Брно (Чехія), а в лютому цього ж 2006 року відправлений до України, проте після інсульту і через важке нервове захворювання не може давати свідчення

Сімейний поспіль

У свій брудний бізнес Ігор Урбанський втягнув і двох синів – Олександра та Анатолія. Для нащадків купив завод ЗАТ «Ізмаїльський суднобудівний завод» (тепер «Дунайсудосервіс»). І навіть тут не зміг утриматись від злодійських схем. За Судзавод Урбанський виклав 3 мільйони доларів за реальної ціни заводу в 10 мільйонів доларів. Тобто «нагріла» держава на 7 мільйонів.дол. США.

Сини традицію батька продовжили. Анатолій та Олександр зареєстрували офшорну компанію, на яку судновласники перераховують гроші за ремонт своїх судів. Далі компанія робить замовлення на ремонт судна рівно настільки, щоб сплатити людську працю та закупити необхідні матеріали. Решта сум залишається в офшорі та оподаткуванню в рідній Україні не підлягає.

Батьківськими слідами

За прикладом батька, у 2014 році Анатолій та Олександр пішли в публічну політику. Перший став Головою Одеської облради, другий – народний депутат Верховної Ради від «Блоку Петра Порошенка». Цікаво, що балотувався та пройшов Олександр до Верховної Ради від партії екс-регіонала Сергія Тігіпка «Сильна Україна». Але, у перший же день роботи Парламенту, став «тушкою», перебігши до лав БПП.

Раніше брати займали серйозні позиції в одеській владі. За інсайдерською інформацією, Анатолій Урбанський, будучи головою і депутатом Одеської обласної ради від «Блоку Петра Порошенка «Солідарність», продовжує керувати не лише своїми компаніями, а й компаніями, які досі належать «регіоналам», що залишили країну за часів Революції Гідності. За деякими даними, він наглядає за активами втікачів Януковича та Курченка на Одещині. Це підтверджував і тоді діючий прокурор Одеської області Давид Сакварелідзе.

Офшори Урбанських

Прізвище Урбанських фігурує у «панамських документах». У базі даних власників офшорних компаній, опублікованій на сайті Offshoreleaks Database, братів називають співвласниками компанії Jameson Global Limited із Британських Віргінських Островів, заснованої у 2009 році. Компанія пов'язана із сферою судноплавства. А іншими її співзасновниками на сайті вказані Карина та Ігор Авраменко.

Незважаючи на серію міжнародних відставок за розсекреченими даними Offshoreleaks Database, Анатолій Урбанський вже назвав цю інформацію сфальшованою, мовляв, це справа рук його конкурентів.

Інтерес GPU

Ім'я Анатолія Урбанського спливло і у справі «діамантових прокурорів», яка є одним із пріоритетних для Генеральної прокуратури. Голова Одеської облради фігурує у свідченнях низки свідків. Про це розповів екс-прокурор Давид Сакварелідзе. За законом, на час розслідування, Урбанського має бути усунено з посади. А якщо брати глибше – загалом люстрований за тісні зв'язки з режимом Янукеовича. Тим не менш, ГПУ поки не поспішає робити рішучі кроки до людини, яка представляє в регіоні БПП. А пристосуванців «регіоналів», які приєдналися після Майдану до Президентської партії, на Одещині – більшість.