В Україні до 14 лютого 2024 року триває загальна мобілізація та режим військового стану.

Звичайно ж, це означає, що чоловіки й надалі отримуватимуть повістки до ТЦК. Як з'ясувалося за весь час повномашстабної війни, не всі українці розуміються на законодавстві та не знають правил вручення повістки. Чи можна, наприклад, виписувати її в транспорті і що робити, якщо ви їхали в маршрутці на роботу і до вас підійшов співробітник ТЦК з "щасливим папірцем".

Повістка, мобілізація, фото з вільних джерел
Повістка, мобілізація, фото з вільних джерел

Насамперед варто зауважити, що процедура роздачі повісток регулюється ЗУ "Про військовий обов'язок та військову службу".

Як уже зазначалося вище, оскільки законодавством не визначено порядок, де можна чи не можна вручати повістки, то зробити це можуть будь-де:

 • в громадському місці;
 • на вулиці;
 • у кафе чи ресторані;
 • у громадському транспорті;
 • на блокпосте;
 • за місцем проживання;
 • на робочому місці та ін.

Крім співробітників ТЦК отримати повістку можна також від керівника підприємства, установи чи організації, де ви працюєте, керуючого багатоквартирними будинками, представника органу місцевого самоврядування.

Вручення повістки, мобілізація, фото із вільних джерел
Вручення повістки, мобілізація, фото із вільних джерел

Тому так, виписати повістку у маршрутці вам мають повне право. Однак є важливий нюанс: щоб повістка вважалася врученою законно, спочатку треба встановити особу, якій вона вручається. Сама повістка має бути правильно заповнена та підписана начальником територіального центру комплектування.

Важливо: на вулиці, у громадських місцях, блокпостах тощо. можуть вручати виключно перший вид повістки — для уточнення даних.

Що робити, якщо вручають повістку у маршрутці

Співробітники ТЦК обов'язково повинні встановити особу, якій вручається повістка, яка здійснюється на підставі документів, що посвідчують особу (паспорт, посвідчення водія тощо). Тобто, якщо у вас немає документів, то повістка не може вважатися законною.

Також слід перевіряти законність самої повістки. Вона має бути правильно заповнена та підписана начальником ТЦК. Військовозобов'язаному вручають заповнений порядок денний згідно з постановою КМУ №1487 , де вказується її номер, дата та особисті дані військовозобов'язаного.

Мобілізація, вручення повістки, фото із вільних джерел
Мобілізація, вручення повістки, фото із вільних джерел

Як реагувати українцю на вручення повістки у громадському транспорті

Військовообов'язковим слід дотримуватися таких дій, якщо повістка була вручена у громадському транспорті:

 • не сперечатися з представниками ТЦК та СП;
 • звернути увагу, хто саме вручає повістку;
 • з'ясувати, чи є розпорядження керівника ТЦК та СП про повідомлення про вас шляхом вручення повістки;
 • зняти подію на камеру.

Нагадаємо, що повістка 86-річної бабусі: новий фейк про мобілізацію в Україні "залили" ; росіяни.

Раніше ми повідомляли, що два свідки та недійсна повістка, виданий на вулиці: українці дізналися правду про мобілізацію.